تبلیغات
گروه مرمت دانشگاه آپادانا شیراز - مبانی آسیب شناسی(4)
جمعه 22 مرداد 1389

مبانی آسیب شناسی(4)

   نوشته شده توسط: امین محمودزاده    

در ادامه مطالب آسیب شناسی در مورد سلامتی سازه در مورد شرایطی صحبت شد که موجب پایداری و یاری به ادامه حیات سازه خواهند شد اما بایستی ذکر کرد که تمایلات سازه چیست که این عوامل یاری به ادامه آن و یا جلوگیری کننده از انها خواهند بود .

برای روشن شدن  شرایط پرسش های زیر شاید روشن کننده باشد.

  1. شما دوست دارید همواره سرپا باشید و یا هر از گاهی نیز نیاز به خوابیدن خواهید داشت ؟
  2. شما برای ایستادن به چه عوامل و عناصری نیاز دارید ؟
  3. چرایک فرد در حال خواب نمی تواند بایستد؟

این پرسش ها بمنظور این مطرح می شود که برای تعادل داشتن ویژگی هایی بایستی وجود داشته باشد وگرنه بسیاری از عناصر هستند که نمی توانند سر پا شوند و برای سرپایی ایشان می بایست شرایطی را مهیا کرد .

بعناون مثال یک تیر چوبی با قطر 30 سانتی متر و طول سه متر آیا صرفا با ایستادن ،این تیرمی تواند بایستد ؟

با شناس و اقبال بله

 ولی ایا این تیر چوبی عمود همیشه عمود می ماند ؟  خیر با کوچترین ضربه که از سوی باد و هر چه بر آن وارد گردد این ایستادن به خوابیدن مبدل  می گردد . چرا ؟

چرا این ایستادن بسیار کوتاه است و ما برای طولانی کردن ایستادن این تیر به تمهیداتی بایستی دست بزنیم ؟ این تمهیدات چیست ؟

 

پرسش اساسی این خواهد بود که :

****ما برای ایستا کردن این تیر با ابعاد معلوم چه کارهایی می توانیم انجام دهیم ؟********

شرایط را برایم ارسال کنید .


محسن بیگلری
دوشنبه 17 مهر 1391 11:47 ق.ظ
کار اول اینه که ما بدونیم این تیر برای چه کاری و چقدر می خواد سرپا بمونه
راههای خیلی زیادی برای سرپا نگه داشتن یک تیر وجود داره. مثلا سنگین تر کردن تیر چوبی - افزایش سطح مقطع تیر- استحکام بخشی در بخش بستری که تیر بر روی آن واقع شده- مهار کردن تیر با استفاده از کش- یه وقتهایی هم ممکنه نیاز باشه سطح مقطع تیر رو افزایش بدیم و ...
البته با درک شرایط تیر چوبی و شناخت کامل از اونها تصمیم گیری بهتری می تونیم داشته باشیم در غیر این صورت فقط میتونیم راه حل هایی رو به صورت کلی مطرح کنیم. منظورم اینه که مثلا برای افزایش وزن یک تیر چوبی که الان در جای خودش مستقر شده به تعداد انسانهایی که روی زمین هست راه حل وجود داره و این راه حل ها رو زمانی میشه ارائه داد که شرایط تیر، محل، چگونگی و چرایی قرارگیری تیر مشخص باشه
مروارید شایان
یکشنبه 28 شهریور 1389 08:50 ق.ظ
خانم سوفسطایی با سلام
راجع به سوالتون درمورد اینکه برای ایستایی یک تیر در سطح شیبدار چه رخ میدهد:
دو نکته مهم وجود دارد:1.تیر(فرم تیر،نسبت ارتفاع تیر به قطر آن و تمام نکاتی که به شکل تیر مربوط میشوند)2.میزان شیب زمین
با توجه به اینکه همواره نیروی وزن جسم از مرکز ثقل آن به سمت مرکز زمین و عمود بر سطح زمین رسم می شود من فکر می کنم تیر روی سطح شیبدار هم تمایل به خوابیدن دارد اما میزان این ناپایداری به دو نکته ذکر شده بستگی دارد.
البته این چیزیست که به نظر من میرسد شاید کاملا صحیح نباشد.
مهدی سپهری راد
چهارشنبه 3 شهریور 1389 12:57 ق.ظ
سلام
در نظر قبل من شرایط تیری را بررسی کردم که نقش سازه ای داشته باشد اما با خواندن بهتر مطلب باید به شرایط تیری که در شرایط عادی سر پا است را بررسی کرد اگر ما این تیر را از بالا و پایین مهار کنیم در واقع دوسر گیر دار باشد با توجه به طول تیر باید به انعطاف تیر و خمانش آن توجه کرد و اگر یک سر گیر دار باشد بحث گردش و دوران پیش می آید شاید بتوان به وسیله کابل کشی و ایجاد مثلث تیر را از سه طرف محار کرد و آن را ثابت نگه داشت بطور مثال آنتن های مخابراتی
خانم شایان جواب سوال مهمترین اصل رسیدن به چیزی جدید و شاید دنیایی جدید است و راهی برای بهتر فهمیدن و رشد کردن اما گاهی وقت ها جواب ندادن را راهی برای رسیدن و تجربه کردن شخص سوال کننده می دانیم که شاید این دلیل باعث جلوگیری از پیشرفت و سریع رسیدن به ناشناخته ها شود.
soofastaei
دوشنبه 1 شهریور 1389 09:46 ب.ظ
سلام
من فکر می کنم اول از همه باید شرایط مکانی که اون تیر قراره اونجا قرار بگیره بررسی بشه معمولا زمینهای سفت برای ایستایی دارای شرایط مساعد تری هستند حتی میزان شیب زمین هم مهمه .آدم وقتی روی زمین شیب دار حرکت میکنه بیشتر متمایل به طرف زمین میشه و در واقع به حالت خواب نزدیک تر میشه پس بر این اساس شاید پایداری ساختمانهای روی سطح صاف هم بیشتر باشه این رو میدونیم که اگه جسمی کج گذاشته بشه چون مرکز ثقل جسم خارج از محور میشه جسم تمایل به خوابیدن داره ولی نمیدونم یه جسم صاف روی یه زمین شیبدار هم همین حالت رو داره یا نه؟ جنس مکانی هم که چوب روی آن قرار میگیره مهمه هرچی اصطحکاک بین زمین و چوب بیشتر باشه احتمالا چوب از پایداری بیشتری برخوردار میشه با برقراری این شرایط باز هم اگر نیرویی افقی به چوب وارد بشه که میزان این نیرو بیشتر ازنیروی اصطحکاک بین چوب و زمین باشه چوب از جای خود حرکت میکند. و احتمالا اگر نیروی اصطحکاک بیشتر باشه چوب در جهت نیرو واژگون میشه شاید بهترین کار این باشه که سطح مقطع چوب را افزایش بدیم استفاده از پشت بند هم در جهت مخالف نیرو میتونه تعادل چوب رو بیشتر کنمن هنوز نفهمیدم تعادل دینامیکی سازه یعنی چی؟لطفا راهنمایی کنید.
مروارید شایان
دوشنبه 1 شهریور 1389 12:17 ق.ظ
1.نکته اول محل قرارگیری ستون با توجه به محل و میزان نیرویی است که ستون وظیفه تحمل و انتقال آن را دارد.
2.ستون عضو سازه ای صلب نسبتا باریکی است که اساسا برای تحمل نیروهای محوری فشاری که در دو انتهایش به آن اعمال می شوند طراحی می شود.
بر این اساس یکی از مهمترین نکاتی که در پایداری ستون مطرح است نحوه اتصال دو سر ستون به سازه است.چراکه ستون در قسمت فوقانی خود نیرویی را دریافت کرده و درقسمت تحتانی آن نیرو +وزن خود را به زمین یا عضو پایینی منتقل می کند.پس در ابتدا دو انتهای ستون باید به درستی و هماهنگ با سازه عمل کنند.
برای مثال نحوه قرارگیری تیر روی ستون اهمیت بسیار دارد.در گذشته برای این اتصال از میخ و گوه استفاده می شده. و یا توجه به این نکته که تیر چگونه و در کجای ستون قرار گیرد.
3.نکته دیگر نحوه ارتباط ستون با سایر اجزا سازه است.چرا که اگر تمام اجزا سازه وظایف خود را بخوبی انجام دهند اما هماهنگ با یکدیگر عمل نکنند سازه و به دنبال آن تک تک اجزا سازه پایداری خود را از دست خواهند داد.
بطور مثال فاصله دو ستون از یکدیگر بسیار مهم است بطوریکه نیرو های وارد به آنها در یک سوم میانی ستون وارد شوند.
4. البته نکات بسیار دیگری نیز در پایداری یک ستون اهمیت دارند.مانند:جنس.نسبت ارتفاع به سطح مقطع.فرم و... و ارتباط آنها با میزان نیروی وارده.اقلیم.نوع سازه.کاربری و ...که این موارد یا تعیین شده بودند یا اصلا ذکر نشده اند.
5.آقای سپهری به نکات مهمی اشاره کرده اند اما به نظر من برای هر سوالی هر چند ناقص(با پوزش از دکتر محمودزاده)قطعا جوابی هست.چه بهتر که بعد از طرح سوالات بیشتر (که قطعا به حل مسئله کمک خواهند کرد)به تمام سوالات مطرح شده جواب داده شود.
مهدی سپهری راد
جمعه 22 مرداد 1389 04:05 ب.ظ
سلام
شاید شرط اول این باشد که بدانیم این تیر در کجا و به چه منظوری برپا شده است.بعد از روشن شدن این مطلب.
مطلب دوم اینکه این تیر چه نیروهایی را حمل می کند آیا اصلا این تیر جهت حمل نیرو سرپا شده است یا نه؟ نیروی حمل کننده به عنوان نیروی اصلی می باشد یا نه؟ با رسیدن به این جواب ها می توان تا حدودی به نتایجی رسید برای راه کار های ایستا نگهداشتن تیر که خوب شاید به دلیل اینکه شرایط تیر معلوم نشده است نمی توان دلایلی برای مثال فوق ذکر کرد شاید بهتر بود که شرایط تیر راهم ذکر می شد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر