تبلیغات
گروه مرمت دانشگاه آپادانا شیراز - گزیده ای از سخنرانی خانم بوکووا در افتتاحیه نشست کمیته میراث جهانی مرداد ۴م, ۱۳۸۹

گزیده سخنرانی خانم ایرنا بوکووا  مدیر کل یونسکو در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی در برازیلیا

خانم ایرنا بوکووا در افتتاحیه سی و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی در شهر برازیلیا. عکس از پدرو فرانسا

ما با تصویب این کنوانسیون ( کنوانسیون میراث جهانی ) یکی از مهم ترین و پیشگامانه ترین ابزارحفاظت و معرفی میراث فرهنگیمان به نسل های آینده را پایه گذاری کرده‌ایم. من عمیقاٌ معتقدم که هر یک از ۸۹۰ عنوان ثبت شده در فهرست میراث جهانی- و آن هایی که ثبت اضافه خواهند شد نماد تاریخ مشترک و بشریت هستند.

در طول سال گذشته تعدادی از آثار توسط حوادث غم انگیز طبیعی که تلفات سنگین انسانی را نیز در بر داشت آسیب دیدند: زلزله ویرانگر در هائیتی مهم ترین آن ها بود. اما زلزله شیلی، سیل در لهستان، آتش سوزی در کاسوبی ( اوگاندا ) و لغزش زمین در پرو را نیز می توان نام برد.

آسیب به فرهنگ، روح انسان را نیز زخمی می کند به همین دلیل بلافاصله پس از واقعه هایئتی، ارزیابی خرابی ها و کمک به مسئولین هایئتی در حراست از میراث فرهنگیشان انجام گرفت.       

کمیته بین المللی هماهنگ کننده برای حفاظت از میراث فرهنگی هایئتی که اوائل این ماه برای اولین بار تشکیل جلسه داد توصیه هایی را در این خصوص صادر کرد.

شما به عنوان اعضای کمیته میراث جهانی ضامن کنوانسیون ۱۹۷۲ می باشید. آثار میراث جهانی انتخاب می شوند چرا که آن ها دارای ارزش برجسته جهانی هستند، ما مسئولیت داریم تا اطمینان حاصل کنیم که این آثار نماد گفتگو، صلح و آشتی هستند.

اولین و مهم ترین رسالت ما این است که تمامی اقدامات لازم را در جای خود برای حفاظت از این میراث طبیعی و فرهنگی انجام دهیم زیرا آن ها در انزوا باقی نخواهند ماند.

از بیست و نهمین نشست که در سال ۲۰۰۵ برگذار شد کمیته در حدود ۸۰۰ گزارش وضعیت حفاظت را مرور کرده است علاوه بر آن ۱۴۷ گزارش دیگر امسال به آن اضافه شده است.

در مناطقی که این آثار قرار دارند با تهدیدها و چالش هایی مانند تغییرات آب و هوایی، شهرنشینی، توسعه ناپایدار اقتصادی و پرسش چگونگی آشتی دادن مدرنیته با سنت رو به رو هستند.

برگرفته از سایت موسسه فرهنگی ایکوموس ایران


یکشنبه 11 مهر 1389 11:25 ق.ظ
درود ....
استاد یعنی به صرف داشتن نیازهای مشترک خواسته های انسان ها مشترک می گردد؟
نمی توانم بپذیرم ...چرا که نفکر انسان ها متفاوت است و این تفاوت دیدگاه هایشان و نحوه ی برخورد با زندگیشان آن ها را از یکدیگر متفاوت و گاهی تفکیک می کند ....
من این عقیده را نمی پذیرم چرا که معتقدم چیزی فراتر از نیازهای بشری آنها را به یکدیگر نزدیک می کند نیازها به مرور زمان تغییر می کند و با رشد فکری انسانها عقایدشان متفاو ت تر از قبل می گردد تا جایی که گاهی خویشتن قبل خویش را به یاد نمی آورند پس همه چیز در حال تغییر است و چه بی ثبات ...
با سپاس و احترام ....
هاجرقوامی
شنبه 10 مهر 1389 12:04 ب.ظ
درود ....
ارزش های برجسته جهانی چه عناوینی هستند؟ آیا این ارزش ها ، ارزش های مشترک انسانی هستند و در سراسر دنیا و توسط هر انسانی درک می شوند یا فرهنگی هستند و مربوط به جامعه و مدنیتی خاص ؟
خانم بوکووا گفته اند : باید اطمینان حاصل کنیم این آثار نماد گفتگو ، صلح و آشتی هستند ...
نمی توانم درک کنم این آثار باید چه خصوصیاتی داشته باشند تا نمادی از این سه باشند ...
صلح و آشتی با چه چیزی ؟ با میراث فرهنگی بشر ؟ با ناشناخته هایش ؟ با گم کرده ها و گم شده هایش ؟ گفنگو تحت چه عنوانی ؟
این گفتگو قرار است ما را به کجا رهنمون شود ؟
به گذشته ها ؟ به توجه به حال ؟ تنها تلنگری می باشد ؟
استاد این ارتباط ها را نمیتوانم در ذهنم سازماندهی کنم ؟؟؟؟
با سپاس و احترام ....
پاسخ امین محمودزاده : سلام این گفتگو ما را به یک نوع موجود واحد می رساند موجودی با نیاز هایس واحد و ویژگی های واحد حتی با عنایت به تنوع فرهنگی باز هم ما انسانیم و برای رفع نیازهایمان در این سیاره محدود تلاش می کنیم چه چیزی بیشتر از این می تواند ما را با هم متحد کند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر