تبلیغات
گروه مرمت دانشگاه آپادانا شیراز - مبانی آسیب شناسی(2)
سه شنبه 5 مرداد 1389

مبانی آسیب شناسی(2)

   نوشته شده توسط: امین محمودزاده    

ماهیتا سلامت اتفاقی ناپیوسته است که هر لحظه قابلیت تغییر دارد و می تواند از سلامت به عدم سلامت تبدیل گردد .

بهمین واسطه سلامت ماندن متغییری است در زمان و محدود به زمان .بنابراین برای شناسایی سلامت می توان به چند زمان توجه کرد:

  1. زمان سلامتی ( که از زمان پایان ناسلامتی است تا زمان آغاز نا سلامتی بعدی )
  2. زمان ناسلامتی ( که از پایان سلامتی است تا آغاز سلامتی بعدی )

سئوال در این جاست که آیا سلامتی چیره بر ناسلامتی است و یا ناسلامتی چیره است بر سلامتی ؟

و آیا حد فاصل زمانی مابین سلامتی و عدم سلامتی وجود دارد؟

چگونه می توان زمان هر کدام را حدس زد ؟ و زمان ماندگاری سلامتی را افزون کرد؟ که با این کار ما توانایی سلامت ماندن عنصر را بوجود آورده ایم .

و آیا هنگامی که عنصری به نا سلامتی پا می گذارد و سپس از آن به در می آید ، همان عنصر با همان ویژگی های اولیه می ماند و یا تغییری در ماهیت عنصر نیز بوجود امده و این اگر درست باشد ما در دوره جدید سلامت ،به عنصری جدید وارد خواهیم شد و ویژگی های ناسلامتی بعدی با ناسلامتی قبلی متفاوت خواهد بود .بنابراین ما با شناختی متغییر شونده در گیریم و باید یک شناخت پویا را برای هر عنصر جدید بوجود آوریم.

بعبارتی بعنوان مثال اگر مسجد جامع بروجرد در دوران سلامت بسر می برد و یک دوره ناسلامتی را گذرانده و پیش از این سلامت دست اندرکاران مرمت این مسجد به شناخت اسیب ها (آسیب شناسی) آن دست زده اند بایستی آیا دوباره  شکل آسیب شناسی و مجموعه شناخت را به شکلی دوباره  انجام دهند و یا همان بررسی ها کافی است برای درمان بیماری بعدی ؟

آیا سازه ای که نشست کرده و درمان تقویت پی برای ان اعمال شده باز همان دیوار قبلی است؟و آسیب بعدی همان نشست با همان خصوصیات است ؟


احتراما همه علاقمندان نظر بدهید

بالاخص دانشجویان مرمتی

لازم به ذکر است که اگر نام نظر دهنده نیز ذکر گردد بسیار بهتر خوا%


مروارید شایان
سه شنبه 30 شهریور 1389 09:04 ق.ظ
من هم فکر میکنم ما همه با زمان زندگی میکنیم.زمان چیزی نیست که بتوان آن را حذف کرد و همانطور که نمی توان زمان را متوقف کرد و یا به عقب برگرداند،عناصری که زمان بر آنها اثر میکنند را هم نمی توان ثابت نگه داشت و یا کاملا به حالت قبلی بازگرداند اما میتوان نزدیک به حالت اصلی و اولیه یا قبلی نگه داشت که این نیز تا زمانی امکان پذیر است.اما باید در نظر داشت تغییراتی که ما بوجود می آوریم(حتی در جهت بهبود شرایط و کنترل شده)خود پایه هایی هستند برای تغییرات جدید و پیش بینی نشده و حتی در جهت آسیب به سازه!

خانم سوفسطایی من برخلاف شما فکر می کنم آسیب میتواند ماهیت عناصر را هم تغییر دهد.یک کاروانسرا را در نظر بگیرید که پس از تغییر کاربری به شهرداری تبدیل شده است!(برای توضیح بیشتر لطفا نظرم را در مورد سلامت سازه مطالعه بفرمایید.)
زهرا
چهارشنبه 17 شهریور 1389 11:06 ق.ظ
با سلام
یک مرمتگر هر چند در کار وحرفه اش تبحر داشته باشد نمیتواند سازه را به سلامتی کامل برساند در مرمت ما با سازه هایی سروکار داریم کهبعد زمان هم روی انها تاثیر داشته
فرزانه بیمون نژاد
چهارشنبه 10 شهریور 1389 05:21 ب.ظ
سلام
اگر به بنایی آسیب رسیده باشد و آن را مرمت کرده باشند برای آسیب جدید با توجه به آسیب شناسی هایی که قبلا انجام شده باید به آن نگاه کرد و مورد بررسی قرار داد.
سازه ای که نشست کرده بعد از تقویت نمیتواند مثل پی و سازه ای قبل از آسیب باشد و نشست بعدی شاید در جایی دیگر اتفاق بیافتد.
پاسخ امین محمودزاده : شاید نیز ریه دست کاری شده دوباره سرما بخورد؟؟؟؟!!!!
مهدی سپهری راد
پنجشنبه 14 مرداد 1389 12:45 ق.ظ
در نظر بنده در آخرین بخش ها به جای دچار آسیب کلمه دچار رطوبت تایپ شده است. با تشکر
مهدی سپهری راد
پنجشنبه 14 مرداد 1389 12:42 ق.ظ
آسیب شناسی یک سازه وقتی مورد بررسی قرار داده می شود یک سری مواردی را به عنوان عواملی که باعث رخ دادن آسیب شده است را نشان می دهد و مرمتگر به دنبال راهکار هایی برای اینکه سازه را به سلامت شاید سلامت دوباره برگرداند می پردازد که نمی توان گفت مرمتگر و اقدامات مرمتی او باعث شده است که سازه به طور کاملا 100% از دیگر دچار آسیب از همان ناحیه نمی شود پس آسیب بدی سازه ممکن است عواملی داشته باشد که در بررسی قبلی هیچگونه مشکلی از آن عوامل دخیل نبوده است پس در برخورد با آسیب بدی نیز باید مطالعات با کمک گرفتن از مطالعات قبلی تکمیل تر گردد. مثلا در نمونه ذکر شده شاید دلیل اول آسیب رطوبت باشد که بد از دفع و تقویت پی آسیب رفع شده باشد ولی دوباره همان پی با مصالح مدرن تر ممکن است دچار رطوبت و این بار رانش زمین عامل آن باشد دلیلی که در بررسی اول شاید هیچگونه مشکلی با آن نداشته بودیم به همین دلایل زمان های سلانتی و نا سلامتی سازه به نظر من فقط به صورت حدس و گمان می باشد.
فریده
چهارشنبه 6 مرداد 1389 07:50 ب.ظ
سلام سلامت سازه در چیست؟وجود یک سازه ملهم از چندین عوامل مختلف است،که در سازه های مختلف می تواند متفاوت باشد.یک سازه دارای یک عنصر وجودی است که این را نمیتوان در هیچ سازه ای نادیده گرفت،و هم چنین علت ساخت سازه،چرایی و چگونگی،استایی یک سازه،مواد و مصالح به کار رفته،مکان سازه،پی و زمین سازه،معمار سازنده آن،و اندیشه معمار و ...یک سازه زمانی در سلامت به سر میبرد که مجموع همه این عوامل در یک خد باشند یعنی در مقابل همدیگر و در مجموعه با هم به یک حد تعادل رسیده باشند.زمانی که یکی از این عوامل دچار عدم تعادل و یا ناپایداری شود،امکان عدم سلامت سازه را فراهم می آورد.هر جنبه از سازه که دچار عدم تعادل شود،باید شناسایی و درمان شود.مانند بدن انسان که همه عوامل و اجزای آن در تعادل با همند و اگر یکی از آن ها دچار عدم تعادل شود،تعادل همه بدن به هم خورده و بر همه اجزاء تاثیر می گذارد.قائمی فر
soofastaei
چهارشنبه 6 مرداد 1389 01:29 ق.ظ
سلام من فکر می کنم اگر ناسلامتی سازه بر سلامت آن چیره شود دیگر سازه ای پایدار نخواهیم داشت. اگر مطالبی که قبلا در مورد سلامت سازه گفتم درست باشد و در ابتدای امر به آنها توجه شود حد فاصل بین سلامت و ناسلامتی سازه را افزایش خواهد داد. ماهیت عناصر آسیب دیده تفاوتی نمیکند ولی ویژگی آن با یک عنصر سلامت متفاوت خواهد بود یعنی آسیب پذیرتر خواهد بود ولی فکر نمیکنم در دوره سلامت جدید ویژگی ناسلامت بعدی با ناسلامتی قبلی متفاوت باشد ولی احتمالا نوع رفتار مرمتگر متفاوت خواهد بود، این را از این بابت میگویم که رفتار یک پزشک برای یه بیماری ساده مثل آنفولانزا برای کسی که بیماری قلبی دارد با افراد دیگه متفاوت خواهد بود.و کسی که بیماری قلبی دارد آسیب پذیرتر از افراد عادی می باشد.و درمان آنفولانزا هیچ کمکی به ناراحتی قلبی فرد نمیکند.پی که یک بار تقویت شده و دوباره نشست می کند احتمالا با همان خصوصیات نشست قبلی خواهد بود و تقویت پی کمکی نکرده است.پس بایستی شکل آسیب شناسی و مجموعه شناخت را به شکلی دوباره انجام دهند.
keshtgar
سه شنبه 5 مرداد 1389 08:49 ب.ظ
ba salam
motmaenan saze manande ghabl amal nakhahad kard . be dalile mizane bazdehie masalehe jadid va materiale estefade shode va hatman ba axolamal haie motefaveti rooberoo hastim . zira taneshe ijad shode tarkibi az materiale jadid va kohne ast
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر